Trezory do zdi
Výběr trezoru záleží především na vás a vašich možnostech. Jednak musíte mít předem rozhodnuto, pro co vlastně trezor pořizujete a podle toho vybrat jeho velikost, a jednak musíte také vědět, kam trezor umístíte. Velmi dobrou, ale bohužel ne pro všechny možnou variantou je trezor do zdi. Může být umístěn pouze tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky. Ne v každé budově najdete místo, které by bylo pro vestavěný trezor (trezor do zdi) ideální. Trezor do zdi bývá nejčastěji umísťován do stěny pod schody, starých nepoužívaných komínů nebo silné zdi.
Některé z firem, nabízejících trezory do zdi mají svého řemeslníka, který vám trezor zazdí. Můžete si jej však zazdít i samy, není to nic, co by nezvládl muž či šikovná žena. Předpokládejme tedy, že trezor i místo pro něj už máte vybráno. Postup je pak následovný:
- V daném místě je potřeba vysekat otvor, jehož rozměry budou ze všech stran minimálně o 10 cm větší, než velikost samotného trezoru.
- Čelní stranu trezoru zabezpečíme například přilepením fólie, aby se předešlo zbytečnému ušpinění či poničení přední strany trezoru.
- Za pomoci cihel nebo dřevěných latěk upevněte trezor tak, aby byla z každé strany (i zadní!) požadovaná mezera. Pozici trezoru za pomocí vodováhy dolaďte a zafixujte.
- Připravte si beton (ve stavebninách se dá sehnat beton nejvyšší tvrdosti), navlhčete zdi tam, kam budete beton vkládat aby zeď nevytahovala vlhkost z betonu.
- Beton nanášejte úzkou zednickou lžící. Nejdřív do prostoru pod trezorem a za trezorem. Poté beton nanášíme po stranách trezoru a nakonec na horní stranu. Každou vrstvu betonu pečlivě udusávejte. Ideálně násadou některého nářadí.
- V žádném případě trezor neotvírejte dříve než za dva dny po zabetonování. Beton musí zatvrdnout, v ideálním případě několik dní zrát. Po otevření trezor zevnitř pečlivě do sucha vytřete a pár dní nechejte otevřený, dokud se v něm nepřestanou tvořit sražené páry.
Nejvíce zabezpečená je z výroby přední strana trezoru (otevírání), protože ostatní strany trezoru budou zabudovány ve zdi.